Unos stanja brojila za prikazana brojila - AbacusPomoc

Sustav pomoći programa K2.net
Go to content

Unos stanja brojila za prikazana brojila

Liste > Dodatne opcije
Unos očitanja brojila

Prozor za unos očitanja brojila je zamišljen na način da se olakša unos sa dugog popisa očitanja kojeg su djelatnici ispunili na terenu prema listama koje su za taj posao bile pripremljene.
Podaci u tabliici su poredani na isti način kao i te liste - po naseljima, ulicama i kućnim brojevima jer se pretpostavlja da je u procesu očitanja tako i lakše - naime - djelatnik koji očitava brojila ide (vjerojatno) od kuće do kuće u određenom naselju/ulici te tako očitava i unosi stanja za ta brojila.

Način upisa je slijedeći:
1 - Odabire se datum kada je očitanje vršeno te vrsta očitanja u za to pripremljenim poljima u gornjem lijevom dijelu prozora. Ti podaci će se automatski kopirati u tablicu kod unosa očitanja za svako brojilo ponaosob. To je napravljeno kao predložak kako se ne bi trebalo kod svakog reda/brojila to posebno odabirati.
2  - upisuje se trenutno stanje u pripadajući red i to u kolonu Novo stanje u tablici. Nakon što se upiše očitano stanje, pritisne se tipka sa strelicom dolje. Primijetiti ćete da se automatski popunjavaju kolone Datum očitanja i Vrsta očitanja i to sa podacima iz polja Datum očitanja i Vrsta očitanja koja smo prije samog unosa (korak 1.) unijeli/odabrali. Ukoliko je za određeno brojilo bio drugačiji datum očitanja i/ili vrsta očitanja tada se u tom redku tablice to može posebno odabrati kod unosa za to brojilo. Takvi se slučajevi događaju kada npr. kupac/korisnik nije kod kuće i brojilo nije moglo biti očitano a kupac je javio očitanje sam telefonom ili na neki drugi način.
3 - Nakon što su se unijela sva očitanja u tom segmentu podataka (ulica, naselje) možemo te podatke koje smo unijeli spremiti u bazu. To se ne radi automatski nego tek pritiskom na gumb Upiši očitanja u bazu.


Prilikom unosa se događaju razni slučajevi - najčešći je da brojilo nije očitano niti je javljeno stanje. U tom slučaju možemo odabrati da li ćemo upisati isto stanje (jer SVAKO brojilo MORA imati očitanje na taj dan) ili ćemo sami procijeniti kolika je moguća potrošnja bila te to unijeti ali ovaj puta moramo onda odabrati u koloni Vrsta očitanja - Procjena. Događa se da više obveznika nema očitanje brojila pa možemo napraviti slijedeće - ostavimo taj red prazan (ne unosimo nikakvo stanje i nastavljamo sa slijedećim redom) te na kraju unosa pritisnamo jedan oda tri gumba - Unesi paušalne iznose ili Kopiraj zadnja stanja neunešenima ili Unesi prosječnu potrošnju neunešenima. Što točno radi svaki od njih možete pročitati u nastavku.
Unesi paušalne iznose
- Unosi se novo stanje neunešenima na način da se u polje upiše zbroj iz kolone Stanje i podatka iz Podataka za naknadu za taj objekt/brojilo gdje se unosi paušalni broj m3 za koji pretpostavljamo da će taj kupac/korisnik imati tijekom razdoblja potrošnje.
Kopiraj zadnja stanja neunešenima
- U ovom slučaju ne želimo unositi procjenjena stanja za kupce/korisnike nego jednostavno prekopiramo zadnje stanje koje za njega imamo u bazi.
Unesi prosječnu potrošnju neunešenima
- Ovaj način koristimo kada želimo unijeti neko stanje a ne želimo sami procjenjivati koliko bi kupac/korisnik mogao potrošiti (za sve njih bi to trajalo malo previše vermena) nego prepuštamo programu da odluči a prema prethodnim očitanjima obavljenima u razdoblju koje smo navelui u polijma Početak razdoblja i Kraj razdoblja u sredini gornjeg dijela ekrana (iznad navedenog gumba).

Na ovom prozoru još nalazimo i dodatni gumb Preuzmi podatke sa WEBa i upiši u tablicu. To je rađeno za jednog korisnika koji preko smartphona u datoteku na WEB stranicama unosi podatke o očitanjima gdje se automatski bilježi lokacija mobitela na terenu i prema tome određuje za kojeg je kupca to očitanje. Nakon što se tijekom očitanja svi podaci upišu u tu datoteku podaci iz nje se preko WEBa upisuju o tablicu na ovom prozoru.

Legenda koju nalazimo u gornjem desnom dijelu prozora nam pomaže da vizualno odredimo ispravnost unešenog podatka. Kao što se vidi na slici, u 4. redu (crveno) je označeno da je unesen krivi podataka jer je potrošnja manja nego je to uneseno na preethodnom očitanju. Uzrok tome može biti krovo prethodno iili ovo učitanje. U tom slučaju moram odlučiti što želimo - ponovo ići očitati brojilo, unijeti isto očitanje kao i zaadnji puta  ili unijeti procjenu. Što će se napraviti ovisi isključivo o vama - jedini je zahtjev da očitanje ne može biti manje nego je to bilo prošlo.

Ponovo učitaj podatke koristimo u slučaju kada smo krivo unijeli sve podatke (ili više njih) te želimo početi ispočetka. Kako ne bi izlazili iz ovog prozora i na prethodnom prozoru (Liste matičnih podataka) ponovo odabrali Unos i ponovo odabirali datum očitanja te vrstu očitanja - možemo pomoću ovog gumba jednostavno učitati podatke kao i na prvom ulasku.


ABACUS - sva prava pridržana
Back to content